Nicol Radlińska, prawnuczka Zygmunta Wyżykowskiego

To potencjał z Częstochowy, to kreacja, to patriotyzm rdzenny, młodzieńczy, romantyczny. Tak budowaliśmy Polskę w 1918 r, z niczego, w nędzy, lecz z nadzieją i Bogiem w sercu. Taka jest Nicola.

Nicola Redlińska de domo Wyżykowska pra, pra wnuczka Żołnierza Wyklętego Zygmunta Wyżykowskiego w grupie rekonstrukcyjnej w Warszawie 1.08.2022 r Dzień Powstania Warszawskiego. Spotkania z powstańcami warszawskimi, rozmowy, zdjęcia pamiątkowe, wspomnienia, wzruszenia.

Nicola idzie do szkoły lotniczej w Dęblinie. Taka krew junacka, bojowa, krew Szarych Szeregów. Jestem dumny jak paw, że kolejny członek naszej rodziny, piękna dziewczyna będzie służyć Polsce, w lotnictwie wojskowym.

Każde pokolenie mojej rodziny daje dwóch żołnierzy generałów. To wielki wysiłek psychiczny i fizyczny.

Reszta społeczeństwa dekuje się w piwnicy, licząc monetę.

Patriotyzm de facto to ilość krwi wylanej za Ojczyznę, a nie słowa w zaciszu piwnicy. Ukraina casus namacalny i krwisty.

Wierzę, że Nicola będzie dobrze i sumiennie bronić polskiego nieba nad Moją Ukochaną Polską. Jeszcze Polska nie zginęła puki my żyjemy, i nie zginie jeśli młodzież będzie tak patriotyczna jak Nicola Redlińska z domu Wyżykowska.

Czuwaj!

Opowiadał: Janusz Baranowski
– Tatar Polski, twórca Solidarności,
potomek Powstańców Styczniowych, Legionistów, Generałów,
Harcerzy, Szarych Szeregów, Żołnierzy Wyklętych