WSPOMNIENIA o. WILHELMA STEMPORA kapelana dywizjonu 303 – a może film?

Kraków 8.07.2019

DAW Production
Dariusz Walusiak

List intencyjny

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą, a zarazem propozycją współpracy przy realizacji filmu dokumentalnego opowiadającego nieznaną historię ks. Wilhelma Stempora kapelana Dywizjonu 303. Film będzie z pewnością stanowił ciekawy materiał dydaktyczny wykorzystywany podczas lekcji historii i przyczyni się do lepszego poznania burzliwej historii naszego narodu.

Wilhelm Stempor zawsze marzył żeby być księdzem albo żołnierzem. W jego wypadku marzenia spełniły się. W 1940 roku z okupowanej przez Niemców Polski wyruszył z rodzinnego Śląska by po trzech latach tułaczki dotrzeć w końcu do Anglii, gdzie dołączył do polskich pilotów. Wówczas już był misjonarzem oblatem. Na wyspie objął funkcję kapelana w osławionym dywizjonie 303. Wilhelm Stempor wyruszył w swoją podróż w celu dokończenia studiów rozpoczętych przed wojną w Wyższym Seminarium Duchownym. Po dotarciu do Włoch kontynuował naukę w seminarium w Cineto Romano, a następnie w Roviano. Dalej los rzucił go do Francji, gdzie w końcu otrzymał upragnione święcenia kapłańskie. Nie zamierzał jednak pozostać w zajętej w między czasie przez Niemców Francji. Coraz bardziej czuł, że jest potrzebny w Anglii, gdzie odtwarzano wojsko polskie. Przez Pireneje przedostał się do Hiszpanii. W końcu dotarł do Gibraltaru, skąd statkiem dopłynął do Anglii. W tym czasie wielu Polaków przemierzało Europę kierując się tam, gdzie jeszcze nie zgasła nadzieja na walkę z niemieckim najeźdźcą. Stempor był w tym gronie wyjątkowym, nie chciał walczyć z bronią w ręku. Jego orężem było Słowo Boże i modlitwa, której żadna siła na ziemi nie była w stanie się przeciwstawić. Duchowo wspierał walczących pilotów niosąc im otuchę, pociechę i wiarę w zwycięstwo.

Historia Wilhelma Stempora warta jest szerszej popularyzacji. Realizacja filmu dokumentalnego to najlepszy sposób na dotarcie do masowego odbiorcy. Szczególnie dzisiaj warto ukazać kapłana wiernego Bogu i Ojczyźnie, który do końca gorliwie pełnił duszpasterską posługę.

Pytany pod koniec życia, czy miał świadomość, że był postacią historyczną? Stwierdził – „Nigdy nie myślałem o tym w ten sposób, choć faktem jest, że otarłem się o historię. Znałem, i to bardzo blisko ludzi, którzy przeszli do historii, a nawet do legendy polskiego lotnictwa myśliwskiego, asów tej miary co Skalski, Łokuciewski, Horbaczewski, Koc. Ale nie ma w tym mojej zasługi, że pełniłem posługę duszpasterską akurat w Dywizjonie Kościuszkowskim, sławnym 303. Nie do mnie należał wybór…”

Wilhelm Stempor wrócił do Polski w 1947 r. do końca życia pełnił duszpasterską posługę w rządzonym przez komunistów kraju. W archiwum rodzinnym zachowało się po nim wiele ciekawych pamiątek w tym spory zbiór fotografii. Najcenniejsze dla dokumentalisty są spisane przez księdza wspomnienia z okresu II wojny światowej. Na tym materiale będzie można oprzeć filmową opowieść. Film pozwoli także nagłośnić powstałe niedawno muzeum Dywizjonu 303, z którym będziemy współpracować przy realizacji filmu.

Najwyższy czas by i o tym cichym bohaterze II wojny światowej w końcu opowiedzieć.

Zdjęcia do filmu będą realizowane w Polsce, we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Gibraltarze i Anglii, wszędzie tam, gdzie dotarł ks. Stempor. Koszt produkcji pełnometrażowego dokumentu ze scenami fabularnymi planujemy na 350 tys. zł.

Zwracamy się do wszystkich, którzy zainteresowani są promowaniem polskiej historii o udzielenie wsparcia finansowego tej produkcji.

Z wyrazami szacunku
Dariusz Walusiak
producent i reżyser filmu


Producentem wykonawczym filmu będzie firma DAW Production, mająca na swym koncie kilkadziesiąt filmów dokumentalnych. Ostatnie produkcje to: „Mój przyjaciel Laluś”, „Gurgacz” (film kinowy), „Teraz i w godzinę śmierci” (film kinowy prezentowany min. w Hiszpanii, Meksyku, Kolumbii, Ekwadorze), „Więzy krwi”, „Ulmowie – świadectwo sprawiedliwych”.

Ekipa realizacyjna związana z producentem, już niejednokrotnie sprawdzała się przy realizacji filmów dokumentalnych.

Dariusz Walusiak – reżyser, historyk, scenarzysta, producent. Autor ponad 70 dokumentów i reportaży nagradzanych w kraju i za granicą, emitowanych w telewizji publicznej i stacjach komercyjnych. Specjalizuje się w tematyce historycznej ukazującej lata wojny i okupacji oraz zmagania z systemem komunistycznym. W 2016 roku decyzją prezydenta RP dr Andrzeja Dudy odznaczony krzyżem oficerskim Polonia Restituta za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski. Informacje o dorobku filmowym Dariusza Walusiak na stronie Film Polski www.fillmpolski.pl

Michał Bożek – zdjęcia, absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej, autor zdjęć do wielu filmów dokumentalnych oraz fabularnych nagradzanych w kraju i za granicą.

Marcin Dulemba – montażysta wysoko ceniony z wieloletnim doświadczeniem. Montował filmy nagradzane w kraju i za granicą.

Witold Wnuk – grafik-montażysta. Super Wizor. Twórca grafiki 3D. Współpracuje z producentami filmowymi i agencjami reklamowymi na całym świecie. Współautor efektów specjalnych do filmu „Loving Vincent” nominowanego do Oskara. W kategorii filmów animowanych. Współpracował z Andrzejem Wajdą przy realizacji filmów fabularnych.

Opracował: Jarosław Praclewski Solidarność RI, numer legitymacji 8617, działacz Antykomunistyczny