PANTEON-MONUMENT HISTORYCZNY – STACJA CZĘSTOCHOWA – Ocalić od zapomnienia…

Inicjatywa budowy monumentu pn. „Lasek Katyński” na placu katyńskim i na bazie dębów pamięci ofiar katyńskich powstał ze Wściekłości na kolejne wdeptywanie w ziemię pamięci o bohaterach.

Częstochowski „Lasek Dębowy” ku czci pomordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie i na koniec w Smoleńsku powstał z inicjatywy Kościoła Katolickiego, Urzędu Miasta i organizacji pozarządowych, na czele ze Szkołą Samochodową. Po zmianie dyrekcji szkoły i władz miasta inicjatywa poszła w zapomnienie. Może i dobrze?

Miejsce pamięci usytuowane jest w dole depresyjnym, tak aby nie było go widać z trasy szybkiego ruchu, z Galerii, i z odległości 100 m.

Obok znajduje się pomnik ku czci pomordowanych Żydów, i jest usytuowany bez powodu przy murze więzienia, w ślepej uliczce udającej się do nikąd…

Oba pomniki są zlokalizowane bez sensu, bo i inicjatorzy w większości są bez sensu, i nie mają pojęcia o monumentach, i nie zależy im na tym.

Obok tzw. „Lasku Katyńskiego” w depresji, w rowie odpływowym, melioracyjnym znajduje się koryto rzeki Warty. Kiedy nastąpi lekka powódź, a na pewno nastąpi cyklicznie według sinusoidy opadów, wszystkie płyty pamiątkowe, małe drzewka itd. znajdą się w bajorze gnojówki, i ścieków z autostrady. Bez sensu.

Tak więc Wściekli na „czerwona przewrotność lokalizacyjną” postanowiliśmy jako stowarzyszenie „Niezłomność Częstochowa” i „Wolność i Solidarność Kornela Morawieckiego” doprowadzić do uporządkowania urbanistycznego i artystycznego całego Placu Katyńskiego w Częstochowie z nieszczęsnymi pomnikami.

Na początku Wściekłości spotkaliśmy się na początku 2017 roku z władzami Miasta Częstochowy i otrzymaliśmy zrozumienie tematu i obietnicę pomocy w realizacji projektu. To dużo na początek.

Rozpuściliśmy prace koncepcyjne dotyczące olbrzymiego terenu porównywalnego do placu Piłsudskiego w Warszawie, i placu Biegańskiego w Częstochowie. Niezłe wyzwanie!? Nie prawdaż? Prawdaż, jak najbardziej.

Na koniec wezwaliśmy na pomoc studenta Politechniki Śląskiej w Gliwicach na Wydziale Architektury, młodego człowieka z II roku architektury, sympatycznego Pawełka Furgalskiego. Co młodość to młodość.

Paweł wykonał projekt semestralny w ramach przedmiotu Techniki Plastyczne: Rzeźba w Architekturze, prowadzący mgr inż. arch. Wojciech Słodowy.

Naszym skromnym zdaniem urodził się „Pomazańcem Bożym” w temacie Architektura i Sztuka.

Tzw. „Lasek Katyński z dębami pamięci” na Placu Katyńskim został odsłonięty w 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej w roku 2010.

Są spuścizną, pomysłem, spadkiem po ŚP. Prezydencie Lechu Kaczyńskim.

Realizując testament Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który ustanowił dzień 1 marca Świętem Żołnierzy Wyklętych, Niezłomnych, i za wszelką cenę upamiętniał zbrodnię na Polakach w Katyniu i innych miejscach kaźni.

Po 1 roku starań, i pracy każdego dnia pokazujemy Światu projekt Monumentu Historycznego spinającego pomniki Dębów Pamięci, Zagłady Żydów i dwóch torów wraz z łączką – błoniami nazwanymi Placem Katyńskim.

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Naszą Ukochaną Ojczyznę Polskę chcemy wmurować kamień węgielny i pragniemy, aby przy wmurowaniu był cały Świat, cała Polska i wszyscy Godni i Niezłomni.

Tak nam dopomóż Bóg.

Jarosław Praclewski – pełnomocnik
Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego

Janusz Baranowski – Tatar Polski, twórca Solidarności, potomek Powstańców Styczniowych, Legionistów, Generałów, Harcerzy, Szarych Szeregów, Żołnierzy Wyklętych

Dodaj komentarz