Aleksander Piński: ZAKAZANE BOGACTWO

Aleksander Piński – (ur. w 1977 r. w Warszawie). Były zastępca szefa działu Biznes „Wprost”. W latach 2005-2008 główny autor Listy Najbogatszych Polaków w tym tygodniku. W 2009 r. wyróżniony w konkursie im. Władysława Grabskiego (organizowanym przez Narodowy Bank Polski) za serię artykułów o przyczynach kryzysu finansowego. Jego teksty przedrukowywano nawet w Japonii. Absolwent Bankowości i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdyby w 1989 r. nasi politycy wybrali inną drogę polityki gospodarczej, dziś Polska byłaby wśród 20 najbogatszych dużych krajów świata, gdzieś między Francją a Wielką Brytanią. W kolejnych latach byśmy ich prześcignęli i dołączyli do światowej elity bogaczy, obok USA i Szwajcarii.

To nie są mrzonki „Zakazane bogactwo” to książka, która udowadnia, że bogactwo to tylko skutek podejmowania odpowiednich decyzji politycznych, zaś bieda, to efekt błędów popełnionych „na górze”.

Po 23 latach III RP Polska ma bezrobocie na poziomie USA z czasów Wielkiego Kryzysu (do 15 proc., które oficjalnie nie mają pracy, trzeba bowiem dodać 2 min osób, które po wejściu Polski do UE wyjechały z kraju w poszukiwaniu pracy). W ciągu najbliższych 50 lat, według OECD, nasza gospodarka będzie rosnąć średnio tylko o 1,9 proc. rocznie. To prędkość, która rozwiewa marzenia o dołączeniu do najbogatszych krajów świata.

Dodaj komentarz