Wybory do Sejmu i Senatu 2019

Prawo i Sprawiedliwość w okręgu częstochowskim wybory do polskiego parlamentu, które odbyły się 13 października 2019 roku, podsumowało rekordowym poparciem. Na tę partię zagłosowało prawie 126 000 mieszkańców Częstochowy i regionu częstochowskiego. Daleko w tyle pozostały partie: KO (64 374 głosy), Lewica (44 354) i PSL (24 704).

W Częstochowie z rekordowym wynikiem – prawie 126 000 głosów – zwycięża Prawo i Sprawiedliwość

– To historyczne zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w najmniejszym okręgu w Polsce. Dziękuję wszystkim, którzy zaufali Prawu i Sprawiedliwości i oddali swój głos na naszą listę. Dziękuję wszystkim, którzy swą tytaniczną pracą przyczynili się do sukcesu Prawa i Sprawiedliwości – komentuje lider listy PiS, poseł Szymon Giżyński.

W okręgu częstochowskim 4 mandaty zdobywa PiS, 2 – KO i 1 – SLD. Posłami zostali: z PiS – Szymon Giżyński, Lidia Burzyńska, Andrzej Gawron i Mariusz Trepka, z KÓ – Izabela Leszczyna i Andrzej Szewiński oraz Zdzisław Wolski z SLD, który zajął miejsce posła Kukiz’15 Tomasza Jaskóły.

Frekwencja wyborcza w Częstochowie w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu RP wyniosła 65,85%. W całym okręgu częstochowskim ‘ wybieraliśmy do Sejmu RP siedmioro posłów, a do Senatu dwóch senatorów (w tym jednego z okręgu obejmującego Częstochowę).

Prawo i Sprawiedliwość, 44,28 proc, 125 990 głosów – 4 mandaty

1. Szymon Giżyński – 42 325 głosów

2. Lidia Burzyńska – 24 672 głosy

3. Andrzej Gawron 13 888 głosów

4. Mariusz Trepka 12 881 głosów

Do sukcesu niewiele brakowało

Monice Fajer z partii Zbigniewa Ziobry – otrzymała 11 660 głosów.

Koalicja Obywatelska, 22,63 proc., 64 374 głosy – 2 mandaty

1. Izabela Leszczyna – 36 266 głosów

2. Andrzej Szewiński – 10 023 głosy

Na liście KO znane nazwiska zostały w tyle. Jarosław Lasecki otrzymał 5022 głosy, dotychczasowa posłanka Halina Rozpondek uzyskała szósty wynik – 2506 głosów.

SLD, 15,59 proc., 44 354 głosy – 1 mandat

1. Zdzisław Wolski – 18 527 głosów.

W biurze wyborczym Prawa i Sprawiedliwości tuż po ogłoszeniu zwycięstwa PiS, podczas przemówienia prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Próg wyborczy przekroczyły jeszcze PSL i Konfederacja, ale w częstochowskim okręgu mandatu nie uzyskały. Na PSL zagłosowały 24 704 osoby, tj. 8,68 proc. Henryk Kiepura otrzymał 9763 głosy. Pierwszego na liście Konfederacji Włodzimierza Skalika poparło 10 275 głosujących. Lista uzyskała wynik 6,07 proc., tj. 17 278 głosów.

Bezpartyjni Samorządowcy otrzymali poparcie 2,75 proc. głosujących (7817 głosów), z tego na jedynkę, Marcina Marandę – 2928 głosów.

Mandat do Senatu z Częstochowy otrzymał Wojciech Konieczny z Lewicy (wystawiony jako wspólny kandydat SLD i PO) – 49 261 głosów. Artur Warzocha z PiS uzyskał drugi wynik – 43 893 głosy, Krzysztof Świerczyński z komitetu Bezpartyjni Samorządowcy – 19 433 głosy.

Radość po ogłoszeniu wyników

W okręgu powiatowym (częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski) zdecydowanie wygrał Ryszard Majer z PiS z wynikiem ponad 82 tysięcy głosów, Łukasz Banaś (wystawiony jako wspólny kandydat SLD i PO) był drugi – ponad 55 tysięcy głosów, Tomasz Kajkowski z Bezpartyjnych Samorządowców trzeci – ponad 22 tysiące głosy.

Przemówienie posła Szymona Giżyńskiego podczas wieczoru wyborczego:

– Ten wynik, jak powiedział Pan Prezes Jarosław Kaczyński, oddaje pełną rangę sukcesu Prawa i Sprawiedliwości, ale jednocześnie jest całościowym spojrzeniem na to, co zrobiliśmy, czego nie zrobiliśmy i co zrobić musimy. To historia ostatnich czterech lat naszej nauki i wyciągania wniosków. Wszystko z czego się cieszymy, dotyczy także naszej pracy tutaj. I w niczym nie odbiegamy od tego, co złożyło się na ten znakomity wynik, przedłużający pracę dla Polski formacji, której zasługi i możliwości są w tym wymiarze nie do przecenienia. My również w skali lokalnej mamy sukcesy z tych ostatnich czterech lat, których wcześniej nie było. Żadna ekipa tyle dóbr, bardzo ważnych dla społeczności lokalnej, nie przyniosła. To Uniwersytet, powstająca Giełda Rolno-Spożywcza, Program Mieszkanie Plus. To tylko kilka z kilkunastu niezwykle poważnych inwestycji w nasz region – już zrealizowanych i będących w trakcie realizacji. Cały czas tworzyliśmy bardzo istotne fakty polityczne. Nasza organizacja okręgowa na tle innych okręgów Prawa i Sprawiedliwości w kraju wypracowała sobie znaczącą pozycję. To jest dla nas źródło satysfakcji i impuls do dalszej wytężonej pracy. Kilka lat temu realizowaliśmy akcję parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości „Polska jest jedna” i byliśmy najlepiej zorganizowanym okręgiem w Polsce. To u nas było najwięcej spotkań z największą, liczoną skrupulatnie, frekwencją. Powtórzyło się to w kluczowym momencie, kiedy witaliśmy w Częstochowie na tydzień przed wyborami Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Była to według sprawiedliwych ocen, za co odwdzięczam się Państwu wielkimi podziękowaniami, najlepsza konwencja w kraju, oczywiście w skali proporcji, bo przecież jesteśmy najmniejszym okręgiem w kraju, mającym tylko siedem mandatów w Sejmie. Te fakty bardzo dobrze rokują perspektywicznie, bo mamy dla nas – dla całego narodu oraz dla Częstochowy i okręgu częstochowskiego – do załatwienia sprawy niezwykle istotne. Będziemy szukać siły i źródeł, aby je wykonać, także w naszej organizacji związkowej. Trzeba podkreślić, że co do tych najważniejszych i być może najważniejszego wśród nich zadania dla Częstochowy^ nie ma jednolitego zdania w organizacji okręgu częstochowskiego – powiedział poseł Szymon Giżyński, dziękując jednocześnie wszystkim za ciężką pracę w czasie kampanii, która przyniosła tak wspaniały sukces.

Szymon Giżyński wygrywa w Częstochowie i okręgu częstochowskim

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Prawa i Sprawiedliwości Szymon Giżyński (nr 1 na liście PiS) uzyskał w okręgu częstochowskim spektakularny wynik poparcia – zagłosowało na niego 42 325 wyborców. Jego konkurentka z Koalicji Obywatelskiej, była wiceminister finansów w rządzie PO Izabela Leszczyna (nr 1 na liście KO) zdobyła 36 266 głosów. W całym okręgu częstochowskim z rekordowym wynikiem o historycznym znaczeniu zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując prawie 126 000 głosów poparcia. Daleko w tyle pozostały partie: KO (64 374 głosy), Lewica (44 354) i PSL (24 704). Taki jest wynik tegorocznych wyborów do Sejmu.

Wiceminister Szymon Giżyński wygrał z byłą wiceminister Izabelą Leszczyną w Częstochowie – tu zagłosowały na niego 20 684 osoby, na Leszczynę – 20 217, w powiecie częstochowskim na posła Szymona Giżyńskiego oddało głos 9 849 wyborców, na poseł Leszczynę – 6 272. Bardzo dobry wynik poseł Giżyński uzyskał w powiecie kłobuckim, gdzie zagłosowało na niego 7 237, poseł Leszczyna otrzymała ponad 2 razy mniej głosów – 3 375. W powiecie lublinieckim i myszkowskim nieco większe poparcie uzyskała poseł Leszczyna. W powiecie lublinieckim na Leszczynę zagłosowało 3 141 osób, na posła Szymona Giżyńskiego – 1 867. W powiecie myszkowskim na posła Giżyńskiego zagłosowało 2 688 osób, na poseł Leszczynę – 3 261 głosów. Ta minimalna przewaga poseł Leszczyny w powiecie myszkowskim i lublinieckim nie przełożyła się na końcowy wynik wyborów. Poseł Szymon Giżyński łącznie uzyskał poparcie ponad sześciu tysięcy osób więcej niż nr 1 na liście KO.

Opracował Janusz Baranowski – Tatar Polski, twórca Solidarności, potomek Powstańców Styczniowych, Legionistów, Generałów, Harcerzy, Szarych Szeregów, Żołnierzy Wyklętych