„Sokół” wrócił do „gniazda”! Pogrzeb niezłomnego żołnierza w Rędzinach!

Krzysztof Wierus, Warszawska Gazeta, nr 51-52, 20.12.2019-2.01.2020 r.

W Rędzinach k. Częstochowy, w kościele pw. św. Otylii, 12 grudnia br. – w 69. rocznicę zamordowania – odbyła się msza święta pogrzebowa Bronisława Klimczaka ps. „Sokół”. Przy ołtarzu stanęli: proboszcz parafii ks. Paweł Kłos i kapelan Garnizonu Lubliniec – ks. kap. Przemysław Tur. W Eucharystii, obok rodziny niezłomnego, uczestniczyli komandosi z Lublińca, przedstawiciele władz różnego szczebla, młodzież szkolna i Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Chmielnika.

Notę identyfikacyjną odebrali członkowie rodziny Bronisława Klimczaka 1 lutego 2018 r. w Pałacu Prezydenckim. „Sokół” został skazany na karę śmierci wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Szczecinie, wydanym 14 lutego 1950 r, Uznany został szpiegiem na rzecz Francji. Był to jeden z pokazowych procesów propagandowych, określany jako „afera Robineau”

Szczątki doczesne bohatera z Rędzin, uczestnika kampanii wrześniowej, członka konspiracyjnej organizacji „Polski Związek Wolności” i później AK, więźnia Pawiaka, Majdanka, Gross-Rosen i Litomierzyc, zamordowanego w katowni UB w Kielcach, odnalezione zostały w listopadzie 2016 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu „Piaski” w Kielcach.

Przez cały czas powojennej Polski rodzina Bronisława Klimczaka walczyła o prawdę o nim i jego dramatycznych losach. Wciąż nie wszystko na ten temat zostało odkryte.

Opracował: Janusz Baranowski – Tatar Polski, twórca Solidarności, potomek Powstańców Styczniowych, Legionistów, Generałów, Harcerzy, Szarych Szeregów, Żołnierzy Wyklętych