SPUŚCIZNA FASZYZMU

Prawda rodzi nienawiść, uległość przyjaciół.
Terencjusz (185 p.n.e. – 159 p.n.e.)

Kornel Morawiecki, Obywatelska, nr 197, 19.7-1.08.2019 r.

Okrucieństwa, bestialstwo zbrodni ludobójstwa zorganizowane przez przywódców podjudzających masy ukraińskie, aprobowane przez kapłanów i hierarchów grekokatolickich. Rizat Lachiv!

Straszne. Najstraszniejsza była idea z gruntu faszystowska. Odpowiedzialność ciąży na okupantach niemieckich, którzy administrowali tymi terenami.

Ale zło, które wylało się na ten obszar, do dziś niepoddane prawdzie, niepokajane ciągle niszczy pamięć i stosunki między naszymi Narodami, zatruwa znaczną część społeczeństwa ukraińskiego.

Ukraińcy, nie dajcie się oślepiać, stańcie w blasku prawdy. Jest to nam i Wam potrzebne jak powietrze.

Kornel Morawiecki Wołyń, 11 lipca 1943 – Warszawa, 11 lipca 2019

Bez prawdy nie ma pojednania

Prawda o zbrodni wołyńskiej jest niezbędna dla porozumienia i pojednania między współczesnymi Polakami i Ukraińcami-oświadczyli uczestnicy uroczystości w dawnej Janowej Dolinie na Wołyniu, gdzie w 1943 r. UPA zamordowała ponad 600 Polaków.

– Tragedia, jaka spotkała tutaj naszych rodaków, nieustannie pozostaje w pamięci. Składam hołd ofiarom zbrodni w Janowej Dolinie oraz wszystkim ofiarom zbrodni wołyńskiej – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przy krzyżu upamiętniającym te wydarzenia.

Janowa Dolina, której dzisiejsza nazwa to Bazaltowe, była osiedlem wybudowanym w latach 30. XX wieku przy kamieniołomach bazaltu. W 1939 roku mieszkało tam około 2 tysięcy osób, z czego 80 proc. stanowili Polacy.

Nie do wiary!

Polski uczeń na przerwie, zwrócił uwagę koledze narodowości ukraińskiej, który wychwalał Stepana Banderę, że w Polsce uważany jest on za bandytę. Co zrobiła szkoła? Zgłosiła sprawę do sądu opiekuńczego w Toruniu, stawiając polskiemu uczniowi zarzut nacjonalizmu.

Proces już trwa. „Przykro mi, sama bym nie uwierzyła, gdyby nie to, że byłam dzisiaj na I rozprawie przed Sądem Rodzinnym w Toruniu, reprezentując rodziców polskiego chłopca. Toczy się wobec nich postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej nad synem z powodu zawiadomienia szkoły” – pisze prawniczka z Ordo luris, odpowiadając na pytanie jednego z internautów, który nie chciał uwierzyć, że opisana sytuacja rzeczywiście się wydarzyła.

Stepan Bandera od 1940 r. był przywódcą jednej z dwóch istniejących frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – OUN-B, od 4 kwietnia 1941 przewodniczący Prowodu OUN-B jako odrębnej organizacji. Współtworzona przez Banderę frakcja OUN-B ponosi odpowiedzialność za ludobójstwo wołyńskie.

Opracował: Janusz Baranowski – Tatar Polski, twórca Solidarności, potomek Powstańców Styczniowych, Legionistów, Generałów, Harcerzy, Szarych Szeregów, Żołnierzy Wyklętych