Inspiracja architekturą Chicago w Warszawie – Apartamenty Art Deco na Woli uroczyście otwarte!

Iwona Wegrzyn-Bochenska i Aleksandra Zuraw-Milkowska, obywatelska, nr 169, 22.06-5.07.2018

W sobotę 8 czerwca 2018 roku uroczyście otwarto budynek Art Deco na Woli, przy ulicy Siedmiogrodzkiej 7 oraz odsłonięto tablicę Miast Siostrzanych Chicago i Warszawy.

Warto podkreślić, że Warszawa jest pierwszym miastem siostrzanym Chicago, a współpraca trwa już od 1960 roku.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Prezes Terra Casa S.A. – Artur Tłustochowski, Zastępca Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy – Michał Olszewski, Przewodnicząca Komitetu Warszawskiego przy Chicago Sister Cities International – Iwona Węgrzyn-Bocheńska, Dyrektor Zarządzający Polsko-Amery-kańskiej Izby Handlowej w Chicago – Bogdan Pukszta oraz Dyrektor Techniczny w firmie Strabag – Dariusz Kolasa. Ojciec Andrzej Kukła z lokalnej parafii na Woli poświęcił budynek.

Wydarzenie to zgromadziło wielu znamienitych gości, w tym przedstawicieli świata biznesu, dyplomacji i kultury oraz reprezentantów władz państwowych i samorządowych, na czele z Marszałkiem Seniorem Kornelem Morawieckim oraz wiceministrem Mariuszem Haładyjem z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. W swoim krótkim, jakże ważnym wystąpieniu, Kornel Morawiecki nawiązał do historii dzielnicy Woli, gdzie toczyły się krwawe walki podczas Powstania Warszawskiego. Kwartał, w którym powstał apartamentowiec Art Deco, to jeden z niewielu fragmentów Warszawy ocalony z wojennych zniszczeń. Rewitalizacja tego rejonu miasta jest wspaniałym przykładem nawiązania do historycznego sąsiedztwa, a jednocześnie stanowi komfortowe środowisko dla mieszkańców. Jest to niewątpliwie bardzo ważny element koncepcji harmonijnego rozwoju stolicy.
Podczas uroczystości, w obecności licznie przybyłych gości, odczytano listy gratulacyjne, które w uznaniu za realizację budynku Art Deco na Woli w Warszawie, wystosowali: senator Stanów Zjednoczonych Richard J. Dur-bin, gubernator stanu Illinois Bruce Rauner oraz Dyrektor Zarządzający Chicago Sister Cities International – Leroy Allala.
Budynek Art Deco ma ciekawą architekturę. Na fasadzie widnieje wspaniała stylowa mozaika. W stylu art deco utrzymane jest lobby z ciekawymi żyrandolami, marmurowa podłoga, stylowo meble orai obrazy przedwojennej Warszawy. Perełką są windy w kolorze złotym z unikalnymi piętrowskazywaczami, bezpośrednio nawiązującymi do klasyki wzornictwa art deco stosowanego na początku XX wieku w budynkach wysokościowych w Chicago. W Europie niewiele budynków ma tego typu mechanizm.
Po części oficjalnej wydarzenia goście mieli okazję zobaczyć murale poświęcone miastom siostrzanym Chicago i Warszawie, zwiedzić budynek oraz zapoznać się z jego unikatową architekturą, wypróbować zastosowane w nim innowacyjne i ultranowoczesne rozwiązania technologiczne, a także poznać szczegóły rewitalizacji towarzyszące budowie.
Oprawa w stylu lat 20. nadawała imprezie niepowtarzalnego klimatu – niektórzy goście w oryginalnych strojach oraz zabytkowe auta z epoki art deco, którymi można było przejechać się po Woli. Potem był lunch i ciekawe rozmowy na zielonych tarasach Art Deco z przepięknym widokiem na biznesowe centrum Warszawy i Warsaw Spire, przy wspaniałych dźwiękach saksofonu.
Podsumowując to ciekawe wydarzenie, warto przywołać słowa Artura Tłustochowskiego, CEO Terra Casa, że budynek Art Deco na Woli to kwintesencja szyku i elegancji w doskonałej lokalizacji, z dodatkiem technologicznych innowacji oraz detali inspirowanych stylem art deco Chicago.
Miejmy nadzieję, że Terra Casa pozytywnie zaskoczy nas jeszcze wieloma udanymi projektami zarówno w Warszawie, jak i w innych miastach w Polsce.

Samuel Baranowski

Dodaj komentarz